Wolontariusze poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej przeszli przez Poznań w barwnym korowodzie. Przechodniom rozdawali przygotowane wcześniej papierowe motyle i przekonywali, że pomaganie innym daje radość.
Motyli wolontariat to grupa wolontariuszy działających przy poznańskim Hospicjum Palium. Ich symbolem jest motyl - owad oznaczający przemianę, wrażliwość, delikatność i niesienie szczerej radości. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, przeszli przez Poznań - razem z członkami Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej oraz uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół. Po drodze wolontariusze rozdawali napotkanym osobom wcześniej przygotowane motyle.
Tego samego dnia Stowarzyszenie "Na Tak" świętowało radosnym marszem Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jego symbolem są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z tym schorzeniem.
- Kolorowe skarpetki nie do pary to wyraz solidarności i jedności z osobami z zespołem Downa - wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który przyłączył się do akcji. - Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Skarpetki nie do pary założyli również zastępcy prezydenta Poznania: Mariusz Wiśniewski, Jędrzej Solarski oraz Bartosz Guss.
Oba pochody - "Marsz na Tak" oraz korowód wolontariuszy Hospicjum Palium - spotkały się przed południem na placu Wolności. Do godziny 13 wspólnie z Orkiestrą Vivat ich uczestnicy poprzez taniec i śpiew przekonywali, że pomaganie jest bardzo proste, daje radość i może przybierać bardzo różne formy.
AW