Innowacyjne funkcjonalności w żelazkach parowych

Żelazko? Małe, proste i ma przede wszystkim prasować. W razie problemów, zawsze można użyć spryskiwacza. Taki był podstawowy opis klasycznych urządzeń do prasowania przez wiele lat. Jednak na przestrzeni ostatnich lat wiele się zmieniło. Czołowi producenci prześcigają się w coraz to nowszych funkcjonalnościach i udogodnieniach, które pozwoliłyby Ci łatwiej prasować i dać większą satysfakcję, a przez to wyróżnić ich model na rynku i wynieść go na piedestał. Powołując się na rankingi na https://www.ranking-zelazek.pl/, przedstawiamy funkcje, których najczęściej poszukuje się w nowoczesnych żelazkach.

System antywapienny

Jednym z najczęstszych problemów spotykanym w naszych domach jest kamień. Kamień, który osadza się na wszystkich urządzeniach mających do czynienia z wodą – czajnik, elektryczny, aluminiowe garnki, żelazko. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie, to jeszcze jest szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, gdy kamień tworzy grube warstwy wapienne na elementach które się nagrzewają, ciepło nie może być tak intensywnie przekazywane i nie cała woda zamienia się w parę. To właśnie dlatego na ubrania czasem wyrzucane są krople wody zamiast pary.

Rozwiązań jest kilka. Podstawowy to system samooczyszczenia stopy, aczkolwiek polega on na oderwaniu i usunięciu już osiadłego kamienia. O wiele lepsze są systemy antywapienne z wbudowanym filtrem. Filtr ten przepuszczając przez siebie wodę wychwytuje drobinki kamienia i nie dopuszcza, aby dostały się one do bojlera i komory parowej. Jest to działanie prewencyjne, o najwyższej skuteczności.

Prasowanie w pionie

Nawet gdy lubisz prasować, to nie każdy element garderoby jesteś w stanie rozłożyć wygodnie na desce. Spódniczki z falbanami, mankiety koszul, cekinowe sukienki – rozprasowanie ich na sztywno spowoduje przyklapnięcie tkaniny i kolejne kanty. Dlatego coraz bardziej popularne staje się prasowanie w pionie. Wystarczy wieszak i żelazko które po podniesieniu do pionu nie odetnie automatycznie wyrzutu pary, tylko cały czas będzie ją generować. Dzięki temu możesz przyłożyć stopę do sukienki czy spódniczki wiszącej na wieszaku, by para swobodnie wniknęła we włókna. Gorąca para rozluźni włókna, a naturalny ciężar i grawitacja wyprostują je. Sukienki i spódniczki z falbankami zyskają wspaniały, puszysty, finalny wygląd!

Czy te dwie funkcjonalności zamykają listę? Na pewno nie. Wiele zależy od Twoich subiektywnych preferencji. W wielu żelazkach znajdziemy chociażby automatyczny dobór temperatury stopy lub całkowite ustawienie jej na jednym poziomie. Dzięki temu nie musisz dzielić ubrań na grupy ze względu na tkaniny z jakich są zrobione. Możesz prasować ubrania jedno za drugim, nie czekając na wychłodzenie się lub nagrzanie stopy, a to oznacza krótszy czas prasowania. Przydatna jest także opcja bezprzewodowa, czyli żelazko z wbudowanym akumulatorem.