Już 450 dzieci przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowania do in vitro. Trwa jego druga edycja. Pary, które chcą wziąć w niej udział, cały czas mogą się zgłaszać. 

- Ta liczba to dowód na to, jak bardzo potrzebny jest ten program - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Cieszę się, że przyniósł on szczęście już tylu poznańskim rodzinom. W Poznaniu wspieramy osoby dotknięte niepłodnością już od ponad sześciu lat, dla wielu z nich in vitro to jedyna szansa na upragnione dziecko. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość - dlatego trzymam kciuki za obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa. 

Z 450 maluchów, które urodziły się dzięki miejskiemu programowi, 378 przyszło na świat w efekcie procedur dofinansowanych w latach 2017-2020. 72 noworodki urodziły się już dzięki drugiej edycji programu.

Kto może wziąć udział?

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Więcej informacji na stronie: poznan.pl.

Uczestnicy programu mogą liczyć na:

  • trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie,
  • lub trzykrotnego dofinansowanie w wys. 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).

Obecnie trwa druga edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 r. i potrwa do końca 2024 r. Pierwsza realizowana była w latach 2017-2020. 

Jak wziąć udział?

Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to: 

  • Medi Partner sp. z o.o - InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z nich. Szczegóły na stronie: poznan.pl.

Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).  

AW