W 1923 r. ukazał się pierwszy numer "Kroniki Miasta Poznania". To jedno z najstarszych miejskich pism historycznych.

- Nasza kronika jest nie tylko najlepszym pismem historyczno-miejskim wydawanym w tej części świata, ale także najstarszym. Ma już 100 lat, pierwszy numer ukazał się z datą 31 stycznia 1923 r. - mówi prof. Przemysław Matusik, redaktor naczelny pisma.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia był ekonomista z wykształcenia, a historyk z pasji - Zygmunt Zaleski, kierownik Poznańskiego Urzędu Statystycznego i wiceprezydent Poznania. Pierwotnie "Kronika" ukazywała się jako miesięcznik. W 1927 r. stała się periodykiem publikowanym kwartalnie i tak jest do dziś.

- "Kronika" uczy o  historii poznańskiej i poszczególnych części miasta, o ważnych wydarzeniach, objaśnia rzeczywistość, w której żyjemy, bowiem poznawanie historii to zrozumienie teraźniejszości - dodaje prof. Przemysław Matusik. 

WIDEO

Pismo łączy zagadnienia lokalne dotyczące poznańskich osiedli z podejmowaniem tematów związanych z szerszymi kwestiami historycznymi. "Kroniki" powstają dzięki współpracy poznańskiego środowiska naukowego z pracownikami miejskich instytucji kultury, przedstawicielami społeczności lokalnych, kronikarzami miejscowego życia, autorami wspomnień. 

Pismo można kupić na stronie Wydawnictwa Miejskiego Posnania

JZ