Coraz niższe temperatury panujące tworzą trudne warunki dla ludzi nocujących na zewnątrz. Jak co roku, z pomocą przychodzą pracownicy MOPR-u oraz straży miejskiej, którzy próbują nakłonić osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania ze wsparcia.

W listopadzie rozpoczęły się zimowe, cykliczne wizyty w miejscach, w których przebywają osoby w kryzysie bezdomności. - Gdy temperatury spadają, są one prowadzone częściej niż zwykle - mówi Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - W tym miesiącu pracownicy socjalni odwiedzili miejsca niemieszkalne na terenie wszystkich osiedli Poznania.

Pracownicy Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR w asyście strażników miejskich lub policjantów kontrolowali koczowiska w całym Poznaniu.

- Wizyty odbywają się cyklicznie raz na tydzień, maksymalnie raz na 10 dni - mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym. - Posiadamy informację o 110 miejsc niemieszkalnych, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Trzeba pamiętać, że liczba osób, jak i miejsc, jest płynna, ponieważ przemieszczają się oni czy też czasowo idą do placówek.

Podczas wizyt pracownicy socjalni MOPR informują osoby w kryzysie bezdomności, z jakich form wsparcia mogą skorzystać, gdzie szukać pomocy medycznej. - Przede wszystkim jednak namawiają do pójścia do schroniska czy spędzenia nocy w ogrzewalni lub noclegowni - podkreśla Anna Zając-Domżał. - Często spotykają się z odmową, ale nie poddają się. Podczas kolejnej wizyty ponownie podejmują próbę przekonania takiej osoby, że w trosce o swoje zdrowie i życie powinna jednak udać się do placówki, w której może otrzymać pomoc.

Miasto pomaga potrzebującym

Osoby w kryzysie bezdomności, potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym, który mieści się w budynku przy ulicy Gronowej 22. Mogą liczyć na pomoc dzienną, nocną i całodobową w placówkach, świadczenia pieniężne i materialne (odzież, leki) oraz prawo do opieki zdrowotnej.

Przy ulicy Dworcowej 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19 wydawane są posiłki. Można tutaj również uzyskać porady socjalne, środki ochrony osobistej i higieny, ciepłą odzież czy pomoc przedmedyczną (poniedziałek-piątek w godzinach 17-18). Punkt przy Dworcowej działa w ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia", który finansowany jest z budżetu Miasta.

Darmowe posiłki są też wydawane w:

  • Jadłodajniach Caritasu przy ul. Ściegiennego 133, Łąkowej 4 (godz. 10:00-12:00) i Niegolewskich 23 (godz. 11:00-12:00);
  • Kuchni Społecznej przy ul. Taczaka 7/16 (godz. 10:00-13:30 oraz 15:30-16:20).

Zgłoszenia od mieszkańców

- W każdym przypadku, gdy mieszkaniec zgłasza nam osobę w kryzysie bezdomności, wymagającą pomocy, interweniujemy - zapewnia Anna Zając-Domżał.

Zgłoszenia od mieszkańców przyjmują:

  • Punkt Interwencji Kryzysowej (czynny całą dobę) - telefony: 61 835 48 66; 61 835 48 65
  • Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; formularz zgłoszeniowy na stronie www.mopr.poznan.pl
  • Punkt Obsługi Klienta, ul. Gronowa 22 czynny w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, wtorek-czwartek w godzinach 7.30-15.30, w piątek 7.30-15.00
  • Straż Miejska - telefon: 986.

MOPR/PD