Już 437 małych poznaniaków i poznanianek przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro. Trwa druga edycja. Pary, które chcą wziąć w niej udział, cały czas mogą się zgłaszać. 

- Program dofinansowania in vitro dał szczęście wielu poznańskim rodzinom - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dla setek par to jedyna okazja, by cieszyć się z rodzicielstwa. W stolicy Wielkopolski już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością, ale tysiące osób z innych miejscowości w całej Polsce nie ma takiej szansy.

Dlatego prezydent Poznania podpisał się pod obywatelskim projektem ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa. 

Do tej pory, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta do procedur in vitro, urodziło się już 437 dzieci. 378 maluchów - dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017-2020, a już 59 noworodków przyszło na świat dzięki drugiej edycji programu.

Kto może wziąć udział?

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Więcej informacji na stronie: poznan.pl.

Uczestnicy programu mogą liczyć na:

  • trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 tys.zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie,
  • lub trzykrotnego dofinansowanie w wys. 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka - pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).

Obecnie trwa druga edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 r. i potrwa do końca 2024 r. Pierwsza realizowana była w latach 2017-2020. 

Jak wziąć udział?

Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to: 

  • Medi Partner sp. z o.o - InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • IVI sp. z o.o - Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. 4.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z wybranych przychodni. Szczegóły na stronie: poznan.pl.

Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).  

AW