Jakie rozróżniamy typy pomp ciepła?

Pompa ciepła to najbardziej ekologiczna i ekonomiczna opcja grzewcza, w jaką możemy zainwestować do naszego domu i nie tylko. Wykazuje się ona brakiem emisji substancji szkodliwych do środowiska naturalnego oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli zaś mamy fundusze i zainwestujemy również w panele fotowoltaiczne, wówczas koszty eksploatacji pompy ciepła mogą spaść nawet i do zera.

Na tle pompy ciepła zanikają inne urządzenia grzewcze, np. piece. Bez wątpienia główną rolę grają tutaj fundusze, czyli np. koszty zasilania źródeł ciepła innych niż pompa.

Jeśli inwestycja taka jak pompy ciepła Poznań jest dla Ciebie interesująca, warto wspomnieć o firmie Solarcon, która zajmuje się sprzedażą i montażem tych urządzeń. W województwie można natrafić na najróżniejsze firmy, niekoniecznie te rzetelne, dlatego warto postawić na sprawdzonych i zaufanych instalatorów.

Na rynku mamy do wyboru trzy typy pompy ciepła, czyli wodną, powietrzną i gruntową. Czynnikami determinującymi najkorzystniejszą dla nas opcje są głównie warunki pod montaż, którymi dysponujemy, warunki okolicy w jakiej mieszkamy oraz nasze własne potrzeby.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła to najchętniej wybierany rodzaj pompy. Na początku warto zaznaczyć, że temperatura powietrza jest, jak wiadomo, bardzo zmienna w ciągu roku, dlatego nie uchodzi za najbardziej wzorowy nośnik ciepła. Pomimo, że zaczęliśmy od małej wady, nie można odebrać jej licznych zalet. Przede wszystkim powietrzna pompa ciepła będzie dla Ciebie najwygodniejsza, dlatego że jej montaż jest wręcz ekspresowy, a wielkość i warunki na Twojej posesji nie mają żadnego znaczenia. 

Przez zdecydowanie większą część sezonu pompa pracuje równomiernie i ekonomicznie, jednak problem pojawia się podczas ostrzejszych mrozów. Jeśli mrozy sięgają progu -20 stopni Celsjusza, pompa przestaje pracować i uruchamia elektryczną grzałkę, co w znacznym stopniu podnosi koszty eksploatacji. Oczywiście znajdziemy na rynku modele, których producenci deklarują pracę nawet do -25 stopni Celsjusza.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła jest najefektywniejsza w naszym klimacie. W porównaniu z powyższą propozycją, pompa pobierająca energię cieplną z gruntu utrzymuje stały poziom pracy i ciepła przez cały rok. Pompy gruntowe dzielimy na trzy rodzaje, czyli kolektor poziomy, kolektor poziomy i sondy pionowe. Tutaj mamy do czynienia z wyższymi kosztami inwestycji, które generuje montaż. Najwyższe będą ceny odwiertów, które wymagają profesjonalnej ekipy z wyspecjalizowanym sprzętem. Do tego należy znaleźć naprawdę rzetelną ekipę, która wykona zadanie bardzo starannie. 

Niestety, osoby posiadające małe działki nie będą mogły sobie pozwolić na ten rodzaj pompy. Pompa gruntowa wymaga dużej powierzchni do ułożenia całej instalacji.

Wodna pompa powietrzna

Jest to najmniej popularny w Polsce rodzaj pompy ciepła. Na taką opcję będą mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. A dlaczego? Bardzo mały odsetek działek dysponuje wystarczająco dużymi ciekami wodnymi, aby wodna pompa ciepła działała efektywnie. Istnieje możliwość ułożenia pętli kolektora w pobliskim stawie lub rzece.

Druga przeszkoda to niekorzystny skład wody, czyli duża ilość wapnia, żelaza, manganu, co doprowadza głównie do zapychania filtrów i wymienników ciepła.

Pomimo przeszkód, wodna pompa ciepła jest bardzo ceniona przez jej rewelacyjną efektywność i bezawaryjność. Jeśli masz możliwości, taka pompa będzie warta uwagi.