We wtorek, 25 października, nastąpi jedno z najważniejszych zjawisk astronomicznych tego roku - częściowe zaćmienie Słońca. Maksymalna faza zjawiska będzie widoczna z terenów Azji i obejmie 80% tarczy słonecznej. Ostatnio miało ono miejsce w 2015 roku.

W Poznaniu, w czasie największego zakrycia, Księżyc zasłoni prawie 37% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę będzie można zaobserwować o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25. Kolejna taka okazja będzie dopiero w 2027 roku. 

W dniu zaćmienia w parku przy budynku Obserwatorium na ul. Słonecznej 36 odbędą się pokazy nieba, przygotowane przez pracowników Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM oraz członków Astronomicznego Koła Naukowego. Chętni na podziwianie zjawiska mogą przyjść w godzinach 11:00-13:30. Wstęp wolny. 

Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku niekorzystnej pogody (np. pełnego zachmurzenia, deszczu) pokazy nie odbędą się.

Można będzie również śledzić transmisję live z wydarzenia. Link do relacji pojawi się na profilu FB Obserwatorium

Podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie należy patrzeć na tarczę słońca przez teleskopy lub lornetki niewyposażone w odpowiednie filtry (np. Folia słoneczna Baader).

Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji jest metoda projekcji ekranowej. Można również obejrzeć przez szkło spawalnicze lub specjalne okulary do obserwacji zaćmienia Słońca. Długotrwałe patrzenie wprost na Słońce również może uszkodzić wzrok, dlatego zaleca się krótkie sesje obserwacyjne.

 Więcej informacji o tym zjawisku znajduje się na stronie czasopisma Urania i w Almanachu Astronomicznym.

IOA UAM