Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych kontynuuje wieloletnią pomoc miejskim najemcom. Spółka, jak co roku, przygotowała czujniki czadu dla poznaniaków, które można odebrać bezpłatnie w Punktach Obsługi Klienta ZKZL.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych kontynuuje program przekazywania czujników czadu miejskim najemcom. Tylko w ostatnich 5 latach spółka wydała poznaniakom ponad 1500 sztuk. Ten wynik pokazuje, jak ważnym elementem bezpieczeństwa domowego jest czujnik czadu. Cały czas wzrasta liczba osób zainteresowanych posiadaniem tego małego, ale ważnego, bo ratującego życie, urządzenia. 

Z oferty ZKZL mogą skorzystać najemcy lokali komunalnych, którzy posiadają mieszkania ogrzewane piecami węglowymi oraz wyposażone w gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Darmowe czujniki czadu można odebrać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta. Przed odbiorem wystarczy potwierdzić zamieszkanie w danym miejskim lokalu. Po pokwitowaniu wystarczy tylko zamontować czujnik w swoim "M".

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zachęca najemców, którzy nie skorzystali z oferty w poprzednich latach, do zadbania o bezpieczeństwo własne i rodziny. Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzymuje ulotkę z podstawowymi informacjami, w jaki sposób należy eksploatować urządzenia grzewcze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Coroczne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieca kaflowego czy troska o drożność przewodów wentylacyjnych to bezpieczeństwo, ale i niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się zimy. Czujnik czadu jest dodatkowym wsparciem dbającym o bezpieczeństwo poznaniaków. 

Każdego roku z powodu zatrucia czadem ginie w naszym kraju kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji lokalu i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji. Wielkopolscy strażacy odnotowują w sezonie grzewczym kilkaset zdarzeń, których skutkiem jest wielu poszkodowanych, czyli osób podtrutych czadem.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. Jest bardzo groźny, bo nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie "dusi w gardle". Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, przenika przez ściany i stropy. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Niewielki, zasilany baterią czujnik ostrzeże przed zagrożeniem i pozwoli uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. 

ZKLZ/JZ