15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, siły Wojska Polskiego obchodzą swoje święto. Uroczyste obchody w stolicy Wielkopolski odbyły się w niedzielę pod pomnikiem Armii Poznań. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

W uroczystości udział wzięli udział przedstawiciele m.in. armii oraz władz samorządowych i centralnych, którzy złożyli kwiaty pod monumentem. 

Obchody Święta Wojska Polskiego w Poznaniu potrwają dwa dni. W poniedziałek,  15 sierpnia o godz. 11.00 odbędzie się msza święta w Kościele Garnizonowym przy ul. Szamarzewskiego 3. Także tego dnia w Muzeum Broni Pancernej odbędzie się piknik militarny. Poznanianki i poznaniacy będą mogli zapoznać się z ekspozycją stałą muzeum oraz współczesnym wyposażeniem WP. Zaprezentują się też grupy rekonstrukcji historycznych. Wszystko to w godz. 10:00 do 16:00. 

Dziać się będzie także w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W poniedziałek, 15 sierpnia instytucja zaprasza na premierę wirtualnego zwiedzania wystawy czasowej "Pod Zielonym Talizmanem. 80 lat polskich Komandosów". Z kolei w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 znajdującym się w Odwachu na Starym Rynku można oglądać nową wystawę czasową "Bohater z Margonina". Ekspozycja poświęcona jest ppor. pilotowi Kazimierzowi Jankowskiemu i Bitwie Warszawskiej 1920. 

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. Upamiętnia on wydarzenia, które rozegrały się podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej również "Cudem nad Wisłą". Uchodzi ona za jeden z największych sukcesów polskiej armii, która zatrzymała pochód bolszewików na Europę i tym samym ocaliła również niepodległość swojej ojczyzny.

JZ