Przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń kombatanckich i innych instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem adwokatów, którzy bronili uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz pod tablicą na ścianie Aresztu Śledczego. W imieniu poznaniaków kwiaty złożyli Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Procesy, w których brali udział uczestnicy wydarzeń z Czerwca 1956 r., miały charakter pokazowy i represyjny. Pełnienie w nich obrończej roli wymagało szczególnej odwagi. Prawnicy reprezentujący bohaterów robotniczego zrywu, podobnie jak oni, pokonali strach przed tyranią władzy. Do historii polskiej adwokatury przeszło wiele nazwisk - m.in. Stanisława Hejmowskiego, Gerarda Kujanka czy Michała Grzegorzewicza. Przy ulicy pierwszego z nich znajduje się pomnik Adwokatów Czerwca '56.

Obrońcy uczestników Czerwca '56 mieli pełną świadomość udziału w procesach o charakterze politycznym. Wiedzieli doskonale, jak może się skończyć dla nich samych odważne wystąpienie przeciw komunistycznemu wymiarowi sprawiedliwości, przeciw systemowi opresji i zniewolenia, przeciw reżimowi, który nękał przez resztę życia między innymi mecenasa Stanisława Hejmowskiego tylko dlatego, że udało mu się wywalczyć w pokazowych procesach kary nie tak drakońskie, jak oczekiwali tego komunistyczni oskarżyciele.

Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się pod pomnikiem u zbiegu ulic Solnej i S. Hejmowskiego oraz na ul. Młyńskiej, pod tablicą zawieszoną na murze Aresztu Śledczego.

Kulminacja obchodów Poznańskiego Czerwca '56 odbędzie się w wtorek, 28 czerwca. Szczegółowy program jest dostępny na stronie poznan.pl

RB, SK