27 grudnia uczcimy 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku, po raz pierwszy w historii dzień ten obchodzony będzie jako nowe święto państwowe. Z tej okazji powstał wyjątkowy spot. 

W piątek, 27 grudnia 1918 r. wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. Działano po wielkopolsku - z głową, ale nie w chmurach. W tym roku pierwszy raz w historii dzień ten obchodzimy jako nowe święto państwowe. 

Z tej okazji inicjatorzy apelu o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym postanowili nieco inaczej podejść do tej historii. Pokazać, że wartości, które przyświecały bohaterom tamtych dni, są nadal aktualne. Opowiedzieli o tym wielkopolanie rozpoznawalni w całym kraju. I tak historię o pracy organicznej, planowaniu działań i odnoszeniu sukcesów przedstawili: najpopularniejsza polska tiktokerka Maria Jeleniewska, dziennikarz Tomasz Wolny, raper Ryszard Andrzejewski - Peja, prezenterka Diana Kautz oraz piłkarz Lecha Poznań Jakub Kamiński. 

FILM

 - Powstanie Wielkopolskie to wydarzenie absolutnie bez precedensu, które zmieniło bieg historii Polski. Dzięki niemu odzyskaliśmy to, za czym wiele lat tak bardzo tęskniliśmy. Upragnioną wolność i niepodległość, kolebka państwa polskiego znalazła się w granicach II Rzeczpospolitej. Pielęgnując pamięć i wiedzę o tym wydarzeniu nie zapominamy także o współczesny przesłaniu i wnioskach, jakie trzeba z niego wyciągnąć - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Nasza historia to nie tylko kształtujące porażki, ale i budujące zwycięstwa, z których powinniśmy się cieszyć. Jednym z nich jest Powstanie Wielkopolskiego, a zaakcentowanie jego znaczenia nadaniem mu rangi święta państwowego to ważny krok w zachęcaniu obywateli do podejmowania odważnych i wspólnotowych działań - uważa Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie.

Paweł Pomin, CEO Dare Mediaodpowiedzialny za produkcję spotu, podsumował krótko: - W projekcie połączyliśmy kilka pokoleń w słusznej sprawie i udało się zbudować ciekawą historię o wydarzeniu, z którego warto być naprawdę dumnym. Wszyscy występujący społecznie zaangażowali się w akcję.

Za stworzenie spotu odpowiada agencja Dare Media, scenariusz napisała Doma Jarosz, a zdjęcia wykonał Jan Wikarski.

Starania o uczczenie wielkopolskiego zrywu 

Pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Inicjatywę wsparli liczni samorządowcy, instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne, w tym m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, starosta poznański Jan Grabkowski czy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel poparło także wiele samorządów, wśród nich Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także samorządy w Kórniku, Śremie i Gołańczy.

Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym został podpisany przez ok. 8 tys. osób i przekazany na ręce Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz parlamentarzystów. Projekt ustawy w Sejmie złożył Andrzej Duda. Przegłosowały go jednogłośnie obie izby parlamentu. Prezydent podpisał dokument 23 listopada, podczas wizyty w Wielkopolsce.