Perły poznańskiej architektury industrialnej na wyjątkowych fotografiach i pocztówkach - to wszystko można zobaczyć na wystawie poświęconej Starej Rzeźni, którą otwarto na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim.
Ekspozycja ukazuje historię tego poprzemysłowego kompleksu budynków od początków XX wieku aż po czasy współczesne: od pięknej architektury i przedwojennych lat prosperity, a potem - wojenne ruiny, aż po czasy nam bliższe, kiedy to po zamknięciu zakładów mięsnych, terenem zawładnęli artyści, kolekcjonerzy czy handlarze starociami.
Na wystawie zwiedzający zobaczą nie tylko fotografie unikatowej poprzemysłowej architektury, ale także zdjęcia przedstawiające losy poznaniaków związanych z tym miejscem. Część prezentowanych prac to osobiste, wręcz wzruszające kadry pochodzące z rodzinnych archiwów, zgłoszone do konkursu realizowanego w tym roku przez Cyfrowe Repozytorium Lokalne. Ekspozycję kończy plansza ukazująca, jak w przyszłości wyglądać będzie Stara Rzeźnia.
Zdjęcia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, CYRYL-a, zbiorów Teatru Ósmego Dnia, Teatru Strefa Ciszy, Teatru Polskiego oraz osób prywatnych. Wstęp bezpłatny, wystawa "Stara Rzeźnia wczoraj, dziś i jutro" potrwa do początków stycznia 2022 roku.
Organizatorem ekspozycji jest firma Vastint Polska - inwestor odpowiedzialny za rewitalizację Starej Rzeźni.
JZ