O czym należy pamiętać organizując pochówek?

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo bolesnym i trudnym przeżyciem, jednak w tym samym momencie najbliżsi muszą zorganizować odpowiednią ceremonię pogrzebową, zdecydować o miejscu i terminie pochówku, a także dopełnić wszelkich formalności.

Niezależnie od tego, czy pogrzeb bliskiej osoby będzie zorganizowany w obrządku świeckim czy religijnym, istnieje kilka formalnych kwestii, które trzeba wypełnić. Pierwszą z nich jest uzyskanie karty zgonu od lekarza, jeśli zgon bliskiego miał miejsce np. w domu. Karta zgonu upoważnia bliskie osoby do odebrania ciała i jego transportu oraz zorganizowanie godnej ceremonii pogrzebowej za pomocą odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Co ważne, konieczne jest też zgłoszenie się do Urzędu Stanu Cywilnego, który wystawi akt zgonu. Będzie on potrzebny w sytuacjach związanych ze spadkiem, ubezpieczeniem oraz zasiłkiem pogrzebowym.

Przed ceremonią pogrzebową – transport zwłok, zakup trumny

Przed samym pogrzebem, bliscy zmarłego muszą skontaktować się z godnym zaufania zakładem pogrzebowym, który zajmie się transportem ciała oraz zabezpieczeniem go do momentu ceremonii. Ważne jest także zdecydowanie o zakupie trumny lub urny (jeśli ciało zostanie poddane kremacji). Decyzje te można podjąć już w zakładzie pogrzebowym, który wesprze oraz w razie konieczności pomoże podczas podejmowania najwłaściwszej decyzji. Na jego barkach spoczywa też przygotowanie ciała, w tym jego umycie, ubranie oraz w niektórych przypadkach – nałożenie makijażu. Wszystkie poniższe obowiązki, związane z samą organizacją ceremonii pogrzebowej, jeśli pogrzeby dokonywane są w obrządku świeckim, przejmuje zakład pogrzebowy.

Pogrzeby KALLA Warszawa - wszelkie szczegóły dotyczące ceremonii pogrzebowej oraz jej finansowania.

Najważniejsze elementy ceremonii pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa przeprowadzana jest z najwyższym szacunkiem do zmarłego oraz jego bliskich. W przypadku pogrzebu świeckiego, nie ma odgórnych wymagań co do jej formy oraz miejsca przeprowadzenia. Może odbyć się ona w samym zakładzie pogrzebowym, ale także w kaplicy cmentarnej lub na samym cmentarzu, w miejscu gdzie ma spocząć ciało lub prochy zmarłego. Bliscy samodzielnie ustalają jej charakter, czas trwania oraz porządek. Najczęściej korzysta się z usług doświadczonego Mistrza Ceremonii, który wygłasza przemówienie. Może w nim odnosić się do życia zmarłego, jego osiągnięć, zasług oraz bliskich mu osób. Podczas uroczystości mogą wypowiedzieć się także bliscy zmarłego.

Z uwagi na to, że ceremonia pogrzebowa jest szczególnym i bolesnym wydarzeniem, warto zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną oraz sam wystrój miejsca w którym się odbywa. Bliscy zmarłego mogą zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. W odróżnieniu od pogrzebów religijnych, podczas pogrzebów świeckich można wybrać dowolną oprawę muzyczną, np. ulubione melodie i piosenki zmarłego. Często też korzysta się z akompaniamentu organów, skrzypiec czy trąbki. Po zakończeniu ceremonii ciało zmarłego transportowane jest na miejsce pochówku, gdzie odbywa się złożenie ciała do grobu.