Weekend pełen wrażeń w Poznaniu! W piątek odbędzie się wielkie otwarcie Centrum Szyfrów Enigma, a ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już od soboty. Będzie można posłuchać fascynujących opowieści o historii Jeżyc, Wildy oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas spacerów z przewodnikiem. Na pasjonatów podróży czekają targi TOUR SALON, a na miłośników rzeźby POZnań Wood Festival. 

Piątek - 24 września

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma

W ten weekend odbędzie się otwarcie Centrum Szyfrów Enigma. W piątek, 24 września, o godz. 20:00 weekend otwarcia zainauguruje wieczorne, plenerowe widowisko multimedialne z użyciem technik 3D. Towarzyszyć temu będzie koncert, na którym wspólnie z Patrykiem Piłasiewiczem zagra Skalpel. Ekspozycja zostanie otwarta dla publiczności w sobotę i niedzielę w godz. 10:00-18:00. W sobotę będzie można wziąć udziału także w wyjątkowym nocnym zwiedzaniu, które potrwa aż do północy. Na zakończenie weekendu otwarcia, w niedzielny wieczór, o godz. 20:00 rozpocznie się spektakl wizualno-dźwię̨kowy "Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse?"

gmach Collegium Martineum, u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin,

Start: piątek - godz. 20:00, sobota - godz. 10:00-18:00 i 19:00-24:00, niedziela -10:00 18:00,

Piątek - na widowisko wstęp wolny, sobota-niedziela -zwiedzanie ekspozycji biletowane w specjalnych cenach: normalny - 10 zł; ulgowy - 7 zł; rodzinny - 20 zł, 

Szczegółowe informacje na stronie poznan.pl oraz csenigma.pl

POZnań Wood Festival 2021

W czwartek rozpoczął się POZnań Wood Festival, który potrwa do niedzieli. Poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych rzeźbiarzy z różnych zakątków Europy. Artyści wykonają w drewnie elementy małej architektury - ławki czy siedziska. Inspiracją będzie dla nich temat przewodni konkursu, jakim jest fauna i flora. Część wykonanych z drewna przedmiotów trafi na licytacje, z których cały dochód zostanie przekazany na cele dobroczynne. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Park Wilsona, 

Rozpoczęcie każdego dnia: 10:00,

Wstęp wolny,

Dodatkowe informacje na Facebooku i poznan.pl

Noc Naukowców 

Już w najbliższy piątek, 24 września, odbędzie się Noc Naukowców - podobnie jak w zeszłym roku w wersji online. Poznańscy badacze pokażą, jak naukowcy mogą uratować planetę oraz udowodnią, że w nauce jest nadzieja na ratunek środowiska. W tym roku przygotowano setki propozycji tematycznych, w których każdy znajdzie interesujące go zagadnienia. W ofercie są konkursy, eksperymenty, warsztaty oraz pokazy. W programie znajdują się m.in.: "Eko Tik Tok", "Ścieki to też woda", "Ptaki w mieście", "Z koszyka nie do kosza" czy "Planeta Ziemia - ciepło, coraz cieplej".

Wydarzenie online,

Różne godziny,

Wstęp wolny,

Szczegóły na poznan.nocnaukowcow.pl.

KęKę

W piątek w Poznaniu wystąpi KęKę, promując swój album "SIARA". To raper, który swoją karierę rozpoczął w radomskim podziemiu w 2001 roku. Od momentu ukazania się debiutanckiego albumu "Takie Rzeczy", artysta na stałe zagościł w czołówce polskich wykonawców hip-hopowych. Nowy materiał. "SIARA" to dwanaście starannie wybranych utworów, w większości opowiadających historie sprzed lat.

Klub Muzyczny B17, ul. Bułgarska 17,

Godz. 20:00, (drzwi otwierają się o 18:00),

Bilety: 69 zł, 

Dodatkowe informacje na Facebooku.

Ilford Photo Walk

Szósta edycja foto-spaceru odbędzie się w parku Cytadela. W trakcie spotkania fani czarno-białej fotografii analogowej będą mieli okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać ciekawe znajomości, ale przede wszystkim utrwalić poznańskie dzieła architektoniczne w postaci analogowych zdjęć na filmie ILFORD DELTA 400. Wydarzenie jest przeznaczone dla każdego, bez względu na stopień umiejętności. 

Park Cytadela,

Godz. 16:00-19:00,

Wpisowe: 89 zł,

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Finał Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów"

W piątek odbędzie się Gala Wręczenia Nagród na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych "17 Celów". Nazwa bezpośrednio nawiązuje do Agendy ONZ i zawartych w niej 17 Globalnych Celów. Wydarzenie ma charakter konkursu, który polega na stworzeniu najbardziej wartościowego, krótkiego filmu reklamowego i promocyjnego przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i samorządów mówiących o społecznej odpowiedzialności w ich strukturach. Kino Rialto, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 38,

Godz. 18:00,

Wstęp wolny,

Więcej informacji na Facebooku.

Chór Dziewczęcy "Skowronki"

Lato odchodzi już w niepamięć. Na jego zwieńczenie "Skowronki" przypomną publiczności wszystkie barwy, zapachy i dźwięki wakacji podczas dwóch koncertów pt. " Z nutką lata ku jesieni". W sobotę oraz w niedzielę odbędą się one w Sali Wielkiej CK Zamek. Wydarzenia, nutka po nutce, pozwolą łagodnie pożegnać letnie miesiące i spojrzeć w złote oczy polskiej jesieni. 

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Sala Wielka,

Sobota - godz. 19:00, niedziela - godz. 18:00,

Bilety: 30 zł,

Dodatkowe informacje na ckzamek.pl.

Tour Salon  

W weekend odbędą się Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON, których hasłem jest: "Odkryj smak przygody". Impreza ma inspirować, zachęcać do odkrywania nie tylko nowych kierunków, ale także innowacyjnych pasji i sposobów spędzania wolnego czasu. Do udziału w targach zapraszane są więc nie tylko regiony, miasta, gminy, powiaty, obiekty turystyczne, ale wszelkie instytucje i firmy, które specjalizują się w realizacji projektów pozwalających w interesujący sposób zagospodarować wolny czas. Wydarzeniem towarzyszącym będzie Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń oraz równolegle odbywające się targi CARAVANS SALON.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, wejście wschodnie, od ul. Głogowskiej,

Start godz. 10:00 w każdy dzień,  

Bilety: 25-50 zł,

Więcej na mtp.pl.

Malik Montana

Malik Montana to jedna z najbardziej znanych postaci polskiego internetu. Jest raperem, szefem wytwórni, ale również jest znany jako twarz freak-fightowej federacji High League. Do jego przebojów należą: "Mona Lisa", "Głosy w Głowie", czy "Jungle Boyz". 

Nocny Targ Towarzyski, ul. Kolejowa 23,

Godz. 21:00 (otwarcie bramek 19:00),

Bilety: 60 zł,

Więcej na Facebooku.

Pożegnanie Lata 2021

Uroczyste pożegnanie lata w Laba.Land. Wydarzenie będzie trwać przez cały weekend i zapewni pełnię wrażeń. Nie zabraknie muzyki na żywo, atrakcji dla dzieci, planszówek oraz food trucków. 

Laba.Land, ul. Przełajowa 5,

Rozpoczęcie godz. 12:00,

Wstęp wolny,

Szczegółowe informacje na Facebooku.

Sobota - 25 września

Inauguracja "Senioralnych"

Jedenasta edycja cyklu "Senioralni. Poznań" odbędzie się 1-17 października. Tradycyjnie w ramach uroczystego rozpoczęcia prezydent Poznania przekaże seniorom klucze do bram miasta. Będzie to symboliczny gest czasowego oddania władzy w mieście jego najstarszym mieszkańcom. Wręczone zostaną też kolejne certyfikaty w ramach akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom",oraz nagroda "Najlepszy Przyjaciel Seniorów". W programie wydarzenia znalazła się również kwietna niespodzianka. Z wrzosów zostanie ułożony 15-metrowy napis "Senioralni. Poznań". Seniorzy i seniorki będą mogli zabrać wrzosy do swoich domów na pamiątkę, część kwiatów zostanie również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej, gdzie ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach.

Na parkingu przy boisku AWF (wejście od ul. Droga Dębińska),

Godz. 12:00,

Wstęp wolny,

Więcej informacji na poznan.pl

Spacer po Fest Fyrtlu - Jeżyce

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na sobotnie, darmowe spacery po poznańskich osiedlach śródmiejskich. Tym razem przechadzka obędzie się po Jeżycach. Zmieniały się one stopniowo lub rewolucyjnie, jak w pamiętnym czerwcu 1956 roku, gdzie rozegrały się najbardziej zacięte walki poznańskich robotników z komunistycznym reżimem. To tam powstał pierwszy poznański dworzec kolejowy, ogród zoologiczny i zajezdnia tramwajowa. Jeżyce jako pierwsza podpoznańska gmina miały wytyczoną nową siatkę ulic z rynkiem, będąc tym samym wzorem dla Wildy i Łazarza. 

Start: dziedziniec przy Bałtyku (od strony ul. Zwierzynieckiej),

Godz. 16:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na bramapoznania.pl.

Piotrek Szumowski

Komik ma za sobą tysiące przemierzonych kilometrów - występował w ponad trzydziestu krajach na pięciu kontynentach, mówiąc w trzech językach. W sobotę zaprezentuje nowy program: "Enzymy i Pioruny". Na wydarzeniu nie zabraknie komediowych, głębokich zanurzeń w tematy z pozoru błahe, jednak zawsze opatrzonych trzeźwym spojrzeniem na własne możliwości i kiepską kondycję świata. Występ odbywa się również w niedzielę.

TROPS Akademickie Centrum Kultury, ul. Świętego Rocha 9,

Godz. 19:00,

Bilety: 40 zł,

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Śladami targowej architektury

Spacery "Śladami targowej architektury" to zbiór fascynujących historii o Poznańskich Targach. Będzie można znaleźć na nich odpowiedź na następujące pytania: Co wspólnego ma zespół Queen z poznańską Iglicą? Po co na targi wjeżdżał pociąg? Wydarzenie zaingeruje dyskusja, w które wezmą udział: Joanna Bielawska-Pałczyńska - miejska konserwator zabytków, Paweł Cieliczko - historyk i literaturoznawca, autor książek o historii targów oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. Przechadzkę poprowadzi krytyk architektury Jakub Głaz. 

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14,

Godz. 10:30 na scenie w pawilonie 6, w trakcie targów Tour Salon i Caravans Salon Poland,

Należy potwierdzić uczestnictwo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji na Facebooku

Wielka Szama na Stadionie

Największy zlot food trucków w Wielkopolsce ponownie odbędzie się przy Stadionie Poznań. Na odwiedzających przez cały weekend czekać będzie mnóstwo jedzenia. 

Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17,

Sobota - godz. 12:00-21:00, niedziela - 12:00-20:00,

Wstęp wolny,

Więcej na Facebooku.  

CZYTATY na pięciolinii. Opowieść o puzonie, trytonie i nutkach smutkach

Finałowy koncert "Czytatów", podczas którego nie zabraknie pięknej muzyki oraz wielu emocji. Dla uczestników projektu odbędzie się konkurs, w którym zostanie sprawdzona wiedza ze wszystkich odsłon czytatowych spotkań. 

Taras Biblioteki, Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19,

Godz. 12:00,

Obowiązują zapisy przez stronę bracz.edu.pl

Jeremy Pelt

Koncert promujący najnowszy album jednego z najciekawszych trębaczy światowej sceny jazzu pt. "Griot: This Is Important". Obok lidera wystąpią czołowi muzycy z nowojorskiej sceny jazzowej: Mike King, Vicente Archer, Allan Mednard. Pelt nagrał kilkanaście płyt, koncertował na całym świecie, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Blue Note, ul. Kościuszki 79,

Godz. 20:00,

Bilety: 95 zł, 

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Niedziela - 26 września

Bieg Motyli 

Już w najbliższą niedzielę każdy będzie mógł pomóc Hospicjum Palium i wystartować w czwartym Biegu Motyli nad Jeziorem Maltańskim. Trasa biegu liczy 5,6 km, czyli cały dystans wokół jeziora. Można ją przebiec, przejść lub przejechać - organizatorzy podkreślają jednak, że "kółka" dozwolone są dla dzieci i osób poruszających się na wózku. Udział w wydarzeniu może wziąć każdy, niezależnie od wieku czy sprawności - na miejscu przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz nagrody dla zwycięzców.

Start i Meta oraz Biuro Zawodów zlokalizowane będą na mecie Toru Regatowego Malta (od ulicy Wiankowej),

Obowiązują zapisy i opłata startowa: 20zł - dzieci do 12 lat, 30 zł - pozostali uczestnicy, która jednocześnie stanowi darowiznę na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu,

Więcej na hospicjum-palium.pl/bieg-motyli

Baranovski

Baranovski to projekt, za którym stoi Wojtek Baranowski, którego można pamiętać z udziału w programie "The Voice Of Poland" lub z koncertów grupy XXANAXX, gdzie występował jako klawiszowiec i gitarzysta zespołu. W 2018 roku rozpoczął solową karierę. Było to jedno z najmocniejszych wejść na rynek muzyczny ostatnich sezonów. Jest twórcą takich przebojów jak: "Dym", "Sam", czy "Tęskno mi do gwiazd". 

Tama, ul. Niezłomnych 2,

Godz. 20:00,

Bilety: 59 zł,

Wydarzenie można śledzić na Facebooku.

Odkrywamy Wildę na nowo

Jest to cykl niedzielnych spacerów z przewodnikiem, który ma na celu ukazać Wildę na nowo. Przechadzka będzie podążać śladami "Białej Kalii" Magdy Mrugalskiej, wskazując wildeckie miejsca i tropy w literaturze.

Zbiórka: przy ławkach w parku na pl. M. Skłodowskiej-Curie,

Godz. 11:00,

Wstęp wolny,

Dodatkowe informacje na poznan.pl

Gry plenerowe na Ratajach

Bezpłatne zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 4-15 lat. W programie gry plenerowe: Molkky, Kubb, King of the Hill, Rzuty obręczami, Worki do skakania, Chusta animacyjna i inne. 

Park Rataje - Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej,

Godz. 16:00-17:00,

Wstęp wolny, 

Więcej na Facebooku

Spektakl taneczny "Czerwony Kapturek"

Premiera baletowej bajki "Czerwony Kapturek" to propozycja dla najmłodszych poznaniaków i poznanianek. Historia opowiedziana tańcem w humorystyczny sposób przedstawia losy tytułowego bohatera, którego wyjątkowa przygoda zabierze publiczność do świata zwierząt, leśnych nimf i Wilka.

Collegium Da Vinci, Aula Artis, ul. Kutrzeby 10,

Godz. 11:00, 13:00, 17:00,

Bilety: 45 zł,

Więcej informacji na Facebooku

Festiwal Bliscy Nieznajomi: Wschód

Od środy trwa festiwal Bliscy Nieznajomi i potrwa do niedzieli. Ludzie mieszkający w Poznaniu lubią chwalić się przynależnością do Zachodu. Jednak czy dziś nie jest nam bliżej do pękniętej na pół Ukrainy i do Białorusi, w której obudził się gniew? Niezgoda na przemoc jest tym, co łączy nasze kraje. We wszystkich prezentowanych w tym roku projektach pojawia się motyw marzenia o bezpiecznym miejscu: domu, mieście, kraju, schronieniu. W ramach wydarzenia zostaną stworzone projekty artystyczne w przestrzeni publicznej, które będą się odbywać m.in. na placu Wolności, placu przed Teatrem Polskim oraz w sekretnych miejscach. 

Plac Wolności, Teatr Polski, teren Poznania,

Harmonogram i szczegóły na bliscynieznajomi.pl

1MILA

Jest to impreza biegowa rozgrywana na dystansie 1 mili, tj. 1609,34 metrów. Podczas wydarzenia będą rozgrywane Amatorskie Mistrzostwa Poznania w biegu na milę pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Każdy uczestnik zawodów otrzyma pakiet startowy, a na mecie pamiątkowy medal. 

Stadion Golęcin, Warmińska 1,

Godz. 9:00,

Obowiązują zapisy oraz opłata rejestracyjna: 39 zł dla pakietu podstawowego i 49 zł dla pakietu charytatywnego,

Więcej na 1mila.pl

Spółdzielczy Poznań

Na chętnych czeka bezpłatny spacer z przewodnikiem, podczas którego będzie można poznać spółdzielczą historię miasta oraz zobaczyć zabytkowe miejsca z zupełnie innej perspektywy. To świetny sposób na zgłębienie wiedzy o Poznaniu.

Miejsce startu: przed Teatrem Polskim, przy ulicy 27 Grudnia 8/10,

Godz. 16:00,

Wstęp wolny,

Więcej informacji na Facebooku