Rynek wtórny czy pierwotny – co opłaca się bardziej w Koninie?

Konin to niewielkie miasto, liczące nieco ponad 73 tys. mieszkańców. Leży stosunkowo niedaleko Łodzi i Poznania, dlatego też część osób mieszkających w Koninie decyduje się na codzienne dojazdy do wojewódzkich stolic. Wszyscy, którzy myślą o przeprowadzce do tego miasta lub osoby, które się w nim wychowały i chcą kupić własne mieszkanie, zastanawiają się jednak, czy bardziej opłacalny będzie zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy też może – z rynku wtórnego.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Niezależnie od tego, czy chodzi o mieszkania na sprzedaż w Koninie, czy w jakiejkolwiek innej miejscowości, osoby rozważające zakup własnej nieruchomości niemal zawsze zastanawiają się, czy postawić na mieszkanie od dewelopera, czy może - lokal „z drugiej ręki”.

Za kupnem mieszkania z rynku pierwotnego przemawia co najmniej kilka kwestii. Po pierwsze – mieszkania deweloperskie są budowane w nowej technologii, a same budynki są znacznie bardziej estetyczne. Dodatkowo nabywca mieszkania może od podstaw urządzić je zgodnie z własnymi preferencjami. Jest to o tyle ważne, że w przypadku wielu mieszkań z rynku wtórnego i tak trzeba przeprowadzić generalny remont – przy czym konieczne jest dodatkowo nie tylko usunięcie starych mebli, ale często też paneli, płytek czy wymienienie instalacji. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego takich niespodzianek nie ma.

Są jednak i argumenty przemawiające za mieszkaniem z „drugiej ręki”. Większość nieruchomości z rynku wtórnego ma znacznie lepszą lokalizację. Ich nowi właściciele mają też na ogół pewność, że w najbliższym otoczeniu deweloper (ani nikt inny) nie będzie realizował inwestycji, która miałaby diametralny wpływ na otoczenie. Zazwyczaj też mieszkania z rynku wtórnego są lepiej skomunikowane, a w ich pobliżu znajdują się nie tylko liczne punkty handlowo-usługowe, ale też żłobki, przedszkola czy szkoły.

Ceny mieszkań w Koninie: mieszkanie od dewelopera znacznie droższe

Nie bez znaczenia przy wyborze mieszkania pozostają również ceny nieruchomości z obu rynków. Jak łatwo można się domyślić, w Koninie znacznie droższe są mieszkania od dewelopera. Średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości z rynku pierwotnego oscyluje obecnie w wysokości ok. 5 tys. zł. Dla porównania, przeciętna cena za mkw. mieszkania z rynku wtórnego wynosi aktualnie ok. 3200 zł.

Warto przy tym wspomnieć, że w Koninie znalezienie nieruchomości z rynku wtórnego może być zwyczajnie łatwiejsze – dostępność mieszkań „z drugiej ręki”, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty jest znacznie większa. Z drugiej strony na korzyść mieszkań z rynku pierwotnego w Koninie przemawia fakt, że są one nie tylko rozkładowe, ale w większości przypadków mają też duże balkony lub tarasy.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania dobrze jednak brać pod uwagę nie tylko to, z jakiego rynku pochodzi nieruchomość, ale także – gdzie jest zlokalizowana, jaki jest jej stan, cena oraz czy w pobliżu działa komunikacja miejska. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na bliskość terenów zielonych, sklepów, punktów usługowych czy placówek edukacyjnych.