Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się w urzędzie miasta ze Scottem Brokawem, doradcą ds. relacji Wojsk Amerykańskich w Polsce oraz z żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych. 

Wizyta była kurtuazyjna - w czerwcu ubiegłego roku Scott Brokaw zaprosił prezydenta Poznania do nowego biura do spraw wojsk amerykańskich, które otworzyło się wówczas na poznańskiej starówce, przy ul. Murnej. 

We wtorkowym (23 czerwca) spotkaniu brał udział nie tylko doradca ds. relacji Wojsk Amerykańskich w Polsce, ale również jego zastępca, Christopher O'Connor, inni pracownicy biura oraz 10 żołnierzy Civil Affairs (odpowiedzialnych za współpracę cywilno-wojskową) obecnej zmiany wojsk amerykańskich w Polsce. 

- Cieszę się, że na siedzibę biura wybrano właśnie Poznań - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Obecność wojsk amerykańskich jest ważna nie tylko dla poznaniaków, ale i dla całego kraju, to istotny element obronności Polski. Każda okazja do zacieśniania współpracy jest ważna - dlatego z przyjemnością pokazałem przedstawicielom biura i żołnierzom zabytkowy budynek urzędu miasta. 

Wojska USA stacjonują w Poznaniu od 2018 roku, gdy rozpoczął tu działanie amerykański Element Dowództwa Misji (Mission Command Element) szczebla dywizyjnego dla wojsk USA operujących we wschodniej Europie - odpowiedzialny za dowodzenie i kierowanie ok. 6 tysiącami żołnierzy.

AW