Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Poznański Stary Rynek ponownie zapełni się kolorowymi kramami, a do stolicy Wielkopolski zjadą się artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy. W najbliższą sobotę rozpocznie się Jarmark Świętojański. 

- Jarmark Świętojański to wieloletnia tradycja. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 46. Jak zawsze będzie to okazja, aby posmakować dobrej kuchni, nabyć ciekawe wyroby rzemieślnicze i spędzić miło czas w rejonie Starego Rynku - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Jarmark  Świętojański rozpocznie się w sobotę, 12 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Drewniane domki handlowe i stoiska własne rękodzielników zapełnią się znów unikatowymi artystycznymi przedmiotami - m.in. autorską, ręcznie wykonywaną biżuterią; ozdobami z bursztynu, srebra, brązu, drewna i naturalnego rogu; naturalnymi kamieniami i szkłem antycznym; odzieżą i dodatkami z lnu, jedwabiu, filcu; ceramiką ręcznie toczoną na kole garncarskim, koszulkami z autorskimi nadrukami i całą gama artykułów dekoracyjnych. Niektórzy z wystawców podczas jarmarku na miejscu będą realizować indywidualne zamówienia klientów (np. biżuterię czy inne przedmioty artystyczne).

Na miłośników dobrej kuchni czeka wiele smakołyków z różnych stron Polski i nie tylko. Będzie można kupić chałwy, oliwki, oleje i oliwy w różnych smakach; sery podhalańskie, holenderskie, szwajcarskie i hiszpańskie; litewskie wędliny i chleby oraz kwas chlebowy; miody pszczele z przydomowej pasieki, owoce w czekoladzie, gofry, kawy smakowe i wiele innych specjałów.

To nie wszystko. Amatorzy prac ogrodowych będą mogli zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe. Na kiermaszu  będzie można kupić także najrozmaitsze rodzaje alkoholi - począwszy od  likierów, nalewek, wódek smakowych i destylatów, przez miody pitne, śliwowice, aż po polskie wina ekologiczne, cydr i piwa rzemieślnicze. Poznańskie Pogotowie Społeczne zaprezentuje również bogatą ofertę rękodzieła wykonanego przez swoich podopiecznych.

Trudno wyobrazić sobie Jarmark Świętojański bez kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami. W tym roku będzie można spotkać ich przy Ratuszu oraz w uliczce J.B. Quadro.

Stoiska handlowe będą czynne codziennie od godziny 10:00 do 21:00 lub do "ostatniego" klienta.

- W letni wakacyjny nastrój wprowadzą poznaniaków i turystów przepiękne dekoracje. Domki handlowe zostaną przyozdobione kwietnymi wieńcami, a na teren jarmarku poprowadzą gości dwie bramy okolicznościowe, na tle których można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie - zapowiada Iwona Rafińska.

Odwiedzający Jarmark Świętojański będą mogli wziąć udział w konkursie. Codziennie do wygrania będzie bon zakupowy o wartości 100 zł do zrealizowania u obecnych na rynku wystawców. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na Facebooku.

AJ