Przedszkole prywatne jako popularna forma edukacji przedszkolnej

Przedszkola prywatne, podobnie jak placówki publiczne, zaspokajają podstawowe potrzeby społeczeństwa w zakresie opieki, nauki, żywienia, rozrywki oraz kultury i sportu dzieci najmłodszych. Poniższy tekst wyjaśnia, na czym polega fenomen i popularność niepublicznych placówek przedszkolnych.

Finansowanie i organizacja przedszkola niepublicznego  

Sposób organizowania i finansowania przedszkoli publicznych oraz prywatnych znacznie się od siebie różni. Podczas, gdy placówki państwowe finansowane i administrowane są przez lokalne władze samorządowe (gminy i powiaty), przedszkola niepubliczne finansują i prowadzą osoby fizyczne, fundacje lub firmy. Tym, co wpływa także na zasadniczą różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami instytucji , jest obowiązek realizacji podstawy programowej dla określonej grupy przedszkolaków. Statuty w przedszkolach publicznych regulują bowiem zasadę maksymalnie 5 godzin poświęconych ww. działaniom. W przypadku jednostek prywatnych nie istnieje taki obowiązek – harmonogram i rozkład zajęć jest dyktowany polityką prowadzenia danej placówki, nie ma też często regulaminowych zapisów dotyczących ilość godzin przeznaczonych na realizację programu.

Zajęcia dodatkowe i rozkład zajęć w przedszkolach prywatnych

W zależności od oferty danej placówki zajęcia dodatkowe bywają elementem uzupełniającym podstawowy program edukacyjny. W instytucjach finansowanych z państwowego budżetu takie formy aktywności są zazwyczaj opcjonalne i odpłatne. Ich oferta może być ponadto  niewystarczająco rozbudowana i zawężona. Inny sposób organizacji zajęć wynika z prywatnego charakteru placówki przedszkolnej. Jednostki te umożliwiają dzieciom uczestnictwo w wielu formach aktywności, a koszt udziału w nich jest zazwyczaj ujęty w comiesięcznym czesnym. Opcja ta pozwala najmłodszym aktywnie uczestniczyć m.in. w zajęciach z języków obcych (często prowadzonych przez profesjonalnego lektora), rytmice, zajęciach tanecznych, muzycznych, teatralnych czy logopedycznych. Oferta zajęć dodatkowych może być oczywiście mniej lub bardziej rozbudowana – w zależności od indywidualnego harmonogramu zajęć w wybranym przedszkolu. Sprawdź również przedszkole npjs.warszawa.pl - dowiedz się więcej o ofercie edukacyjnej.

Wyżywienie dzieci w placówkach niepublicznych

Przedszkolne placówki publiczne zapewniają zazwyczaj swoim podopiecznym świeży, domowy posiłek. Funkcjonują tam też często wydzielone przestrzenie pełniące funkcje stołówki, a posiłki przygotowywane są w przedszkolnej kuchni. Zdarza się ponadto, iż bardziej nowoczesne przedszkola, korzystają z usług cateringowych. O ile, wyżywienie dziecka wliczane jest w ogólny koszt wszystkich opłat, o tyle rodzice i opiekunowie rzadko mają możliwość ingerowania w strukturę serwowanego dzieciom jadłospisu. Przedszkola prywatne znacznie częściej uatrakcyjniają dziecięcą ofertę żywieniową i wprowadzają bardziej elastyczne menu. Rodzice (a nawet dzieci) sami mogą decydować, o tym jaki będzie skład ich posiłków – np. wybierając pomiędzy dwoma dostępnymi w danym dniu potrawami.

Standard opieki nad dzieckiem i jego kształcenia w przedszkolach prywatnych

Zarówno w przedszkolach prywatnych, jak i państwowych poziom kwalifikacji kadry utrzymuje się na podobnym poziomie. Czasem jednak w placówkach publicznych bywa bardziej rygorystyczny. Co do zasady, opieką i edukacją dzieci w oddziałach przedszkolnych zajmować się mogą wyłącznie osoby z wykształceniem kierunkowym, posiadające tytuł zawodowy licencjata lub magistra. Pamiętać należy, że jest to również kwestia bardzo indywidualna każdego z przedszkoli . Odpowiednie wykształcenie powinno iść bowiem w parze z niesłabnącym zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem, zarówno w przypadku nauczycieli, jak i dyrekcji przedszkola – niezależnie od sposobu jej organizacji.

Podsumowanie

Wybór właściwego przedszkola jest niewątpliwie trudną decyzją w życiu każdego rodzica czy opiekuna. Bez względu na to, czy dana placówka pełni zadania jednostki publicznej czy niepublicznej, ważne jest to, by zapewniała ona dziecku poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji  i jak najlepszą atmosferę.