Powiat Poznań: O podróżowaniu pod prąd
W dobie epidemii koronawirusa większość granic została zamknięta i o swobodnym podróżowaniu możemy na razie zapomnieć. Możemy za to czytać o podróżach i wraz z autorami tych relacji przenosić się w inne, fascynujace zakątki świata. Jedną z takich relacji jest książkę pt. Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę”, którą napisał Arkady Paweł Fiedler, i którą wydała Muza. Mocno zachęcam do zapoznania się z publikacją, w której opisuję podróż wzdłuż kontynentu afrykańskiego jakiej przede mną nikt wcześniej nie doświadczył zachęca pisarz na stronie Muzeum Arkadego Fiedlera.
Przypomnijmy, że Arkady Paweł Fiedler jest pomysłodawcą projektu PoDrodze”, w ramach którego przejechał Fiatem 126p, czyli popularnym maluchem” Afrykę oraz Azję. Wyprawa przez Czarny Ląd, z której powstała też książka, została nawet nominowana do nagrody Travelery National Geographic. Z obu podróży powstały też kilkuodcinkowe filmy, które można obejrzeć na telewizyjnych kanałach podróżniczych, takich jak choćby Adventure. Podróżnik z Puszczykowa ma też już zaplanowaną kolejną wyprawę.
Arkady Paweł Fiedler i jego nowa książka (fot. Muzeum Arkadego Fiedlera Facebook)
Przygotowania do wyprawy PoDrodze Ameryki właściwie są zapięte na ostatni guzik. Samochód gotowy, części zamienne w skrzyniach, sprzęt filmowy przygotowany, trasa zaplanowana, logistyka, kontener, porty, agenci umówieni, pierwsi śmiałkowie wpisani na maskę, finanse jak zwykle przy moich wyjazdach jakoś to będzie… Jednak ze zrozumiałych powodów wyprawę przesuwam. Nie wiem jeszcze na kiedy, jak wiecie sytuacja dynamicznie się rozwija. Kryzys, w który dopiero wchodzimy zapewne potrwa nie tygodnie a miesiące i trudno cokolwiek jest zaplanować czytamy na stronie Arkadego Pawła Fiedlera.
W tym miejscu warto też wspomnieć o jego dziadku, czyli słynnym podróżniku i patronie muzeum w Puszczykowie. Nie tak dawno ukazała się bowiem książka pt. Fiedler. Głód świata” Piotra Bojarskiego, wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Autor kreśli w niej pierwszy tak szeroki portret Arkadego Fiedlera i czasów, w których żył. Sięga po nieznane materiały archiwalne, bada prywatne archiwa pisarza i szuka ludzi, którzy go jeszcze pamiętają. Idzie tropem autentycznych historii, ale także anegdot i skandali zarówno prawdziwych, jak i tych zmyślonych. Jego książka pokazuje Arkadego Fiedlera w całej złożoności: nie tylko jako nieustraszonego podróżnika, ale również jako człowieka pełnego wahań i słabości czytamy w opisie.
Powiat Poznański, powiat.poznan.pl/, powiat.poznan.pl/o-podrozowaniu-pod-prad/
Autor: krystian