Siedmioro uczniów, wraz z opiekunami, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, uczestniczyło w pełnomorskim rejsie żaglowcem “Kapitan Borchardt” na morskiej trasie Gdańsk – Visby – Gdańsk.

– Dla naszych podopiecznych była to przygoda życia. Młodzież brała czynny udział we wszystkich zadaniach związanych z obsługą jachtu. Nasi wychowankowie pełnili wachty, sterowali żaglowcem za pomocą specjalnej aplikacji określającej kierunek żeglugi oraz odchylenie steru, wciągali i opuszczali żagle, przygotowywali posiłki dla całej załogi, a także sprzątali pokład. W czasie wolnym od wacht uczyli się wiązać węzły, słuchali wykładów o meteorologii i zapoznali się z podstawową wiedzą dotyczącą nawigacji. Był też czas na odpoczynek. Wtedy to, leżąc na bukszprycie, wszyscy słuchaliśmy szumu fal – opisuje Łukasz Mroziński z Ośrodka w Owińskach.

Młodzież zwiedzała również Muzeum w Visby oraz tamtejszą starówkę. – Wiele miłych chwil spędziliśmy też poznając rówieśników z niepełnosprawnością wzrokową z całego kraju – dodaje Łukasz Mroziński. Rejs został zorganizowany przez Fundację „Zobaczyć morze”. Udział grupy uczniów z Owińsk był finansowany przez darczyńców oraz przez Stowarzyszenie „Pomóż Dziecku Niewidomemu”.