Alicja Plucińska ze Szkoły Podstawowej w Skórzewie została laureatką okręgowego etapu piątej edycji konkursu „List do Taty”. Jego pomysłodawcami są Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Fundacja im. Św. Cyryla i Metodego, a w naszym regionie zorganizował go senator Piotr Florek. – Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczniów ze szkół podstawowych powiatu poznańskiego. Ich zadaniem było napisanie pracy w formie listu do ojca, na temat „kim jest i co dla mnie znaczy mój tata”. Bo też celem tego konkursu jest skierowanie uwagi na zagadnienia związane z niezastąpioną rolą ojca w życiu dziecka – mówił Piotr Florek.

I dzieci tego wyzwania się podjęły. Komisja konkursowa, w której oprócz senatora Piotra Florka znalazły się jeszcze Maria Grabkowska oraz Hanna Kościelska oceniły 46 prac nadesłanych przez uczniów czwartej i piątej klasy. – Wybór tych najlepszych był naprawdę bardzo trudny. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co napisały dzieci. Czytając listy, łza często kręciła nam się w oku. A to dlatego, że w zdecydowanej większości były to bardzo osobiste i emocjonalne wyznania. Ojcowie, którzy byli adresatami tych listów na pewno mogą być dumni ze swoich dzieci. Warto też dodać, że prace zostały napisane piękną i poprawną polszczyzną – podkreśliły obie panie zasiadające w komisji konkursowej.

Największe wrażenie na oceniających prace zrobił list autorstwa wspomnianej już Alicji Plucińskiej ze Szkoły Podstawowej w Skórzewie. Jej dzieło, zgodnie z regulaminem konkursu, już zostało przesłane do Warszawy, do Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, która to wyłoni zwycięzców całego konkursu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi 25 września w stolicy. Specjalne wyróżnienia etapu okręgowego otrzymały także Weronika Wendland ze Szkoły Podstawowej w Wierzonce, Sandra Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Czapurach oraz Marianna Fabrycka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie.

Komisja konkursowa doceniła również listy napisane przez Marię Andrzejczak ze Szkoły Podstawowej w Skórzewie, Michalinę Grabianowską ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, Alicję Wyrwał ze Szkoły Podstawowej w Komornikach, Weronikę Witczak ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie, Julię Szczepaniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie, Oliviera Zielińskiego ze Szkoły Podstawowej w Radzewie, Marię Annę Szmiel ze Szkoły Podstawowej w Konarzewie oraz Dominika Strzelczyka ze Szkoły Podstawowej w Czapurach. Wszyscy nagrodzeni, podczas spotkania, które odbyło się 9 września w poznańskim biurze senatorskim Piotra Florka, otrzymali dyplomy oraz nagrody.