Po kilku miesiącach przygotowań, 27 kwietnia 2019 roku, asp. sztab. Piotr Kustoń z JRG-1 wziął udział w kolarskim wyścigu szosowym „Mallorca312”. Impreza rozgrywana była na trzech dystansach; 165 km, 225 km oraz 312 km!
Nasz kolega wybrał najtrudniejszą opcję czyli 312 kilometrów, gdzie trasa poprowadzona została przez najpiękniejsze, przede wszystkim górskie zakątki Majorki, a zawodnicy mieli do pokonania nie tylko długi dystans, ale też spore przewyższenie czyli 5050 metrów" w pionie", stanowiące sumę wszystkich podjazdów. Trasę 312 kilometrów asp. sztab. Piotr Kustoń pokonał w czasie 11 godzin 5 minut (czas netto 10 godzin 57 minut) tym samym poprawiając zeszłoroczny wynik aż o godzinę i szesnaście minut!
Dzięki temu zajął 194 miejsce w klasyfikacji Open oraz 45 miejsce w kategorii M40-44 W imprezie wzięło udział ponad 7150 osób, a jej tegorocznymi gwiazdami byli m. in. Alberto Contador oraz Ivan Basso czyli byli kolarze zawodowi znani z wyścigów wieloetapowych "Tour de France" czy "Giro di Italia".
Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli ten wyścig w limicie czasu zasłużyli na wielkie uznanie, a jako pamiątkę w jego udziale otrzymali na mecie okolicznościowy medal ”finiszera”, oklaskiwani przez członków rodzin oraz licznie zebranych kibiców.