Relacje damsko-męskie to bez wątpienia przysłowiowy temat-rzeka. Co prawda, za najważniejsze dziedziny naszego życia generalnie uznaje się te obszary, które należą do tak zwanego życia społecznego, a więc między innymi gospodarkę czy szeroko rozumianą politykę. Warto jednak pamiętać, że również relacje damsko-męskie nie są obszarem całkowicie "prywatnym", a więc zupełnie wolnym od różnego rodzaju wpływów ze strony podlegajągo ewolucji i nieustannie zmieniające się społeczeństwa.

W jaki więc dokładnie sposób zmieniały się relacje pomiędzy kobietami a mężczyznami na przestrzeni ostatnich lat? i jakim przede wszystkim czynnikom zawdzięczamy te zmiany? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Zmiany struktury relacji damsko-męskich

Bardzo często mówi się obecnie o tak zwanym kryzysie męskości. Zjawisku temu poświęca się nie tylko wiele tekstów w prasie czy internecie, ale są publikowane na jego temat również liczne specjalistyczne opracowania naukowe. Nie wnikając w sedno owego sporu, ze sporą dużą pewności można powiedzieć, że ewolucja, jaką przeszły relacje damsko-męskie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, w bardzo dużej mierze mogła być związane ze zmianą pozycji, jaką w społeczeństwie zajmuje mężczyzna.

Jak doskonale wiadomo, zarobkowa praca kobiet należy do zjawisk właściwych raczej wyłącznie tak zwanej nowoczesności. W czasach dawniejszych, jedyną stroną związku, albo raczej małżeństwa ponieważ związki nieformalne dawniej zasadniczo nie miały racji bytu, był mężczyzna. Oznaczało to, że kobieta przez całe swoje życie znajdowała się w stanie całkowitej zależności ekonomiczno-finansowej od kolejnych mężczyzn: najpierw swojego ojca, a następnie męża.

Zmiany struktury relacji damsko-męskich

Aktualnie ten rodzaj porządku społecznego na dobre odszedł już do przysłowiowego lamusa. Kobiety nie tylko zdobywają wykształcenie oraz pracują zawodowo, ale coraz częściej zarabiają także lepiej, niż ich partnerzy.

W ten sposób łatwo dojść do konkluzji, że zmiana modelu jeżeli chodzi o relacje damsko-męskie była właściwie czymś nieuniknionym: kobiety zyskując niezależność oraz samowystarczalność ekonomiczną nie miały już bowiem żadnego interesu w tym, aby tkwić w modelu tradycyjnym, który dawał mężczyźnie niemal całkowitą władzę w związku.

Jak mężczyzna powinien zareagować na nową sytuację?

Czy mężczyźni, w ramach reakcji na wyzwolenie kobiet, powinni zająć postawę wrogą i dążyć do, przynajmniej częściowego, odnowienia starego, tradycyjnego porządku? Czy też może właściwą postawą jest ta, zalecana przez niektóre feministki, a więc znaczaco redefinicja modelu męskości, albo nawet całkowita rezygnacja z takiej kategorii, jak męskość?

Wydaje się, że żadna z tych pozornych alternatyw nie jest dobrą drogą. Pierwsze rozwiązanie wydaje się całkowicie nierealne. Drugie zaś oznaczałoby rzeczywisty kryzys męskiej tożsamości. Co więc robić? Możliwe, że jedynym dobrym wyjściem jest umiarkowane przyswajanie następujących zmian. Nie trzeba w ten sposób koniecznie rezygnować z męskości, jednak nie ma również sensu walczyć ze zmianami, jakim uległ model jeżeli chodzi o relacje damsko-męskie, zwłaszcza, że pod niektórymi aspektami owe zmiany są dla mężczyzn korzystne.

Więcej informacji

Zobacz więcej informacji o relacjach damsko-męskich - wejdź na stronę https://www.uwodzenie.org/teksty-na-podryw-czy-moga-zadzialac/ i poznaj skuteczne metody na podryw