Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to specjalne badanie, które sprawdza prawidłowość pracy serca podczas wysiłku fizycznego. Nie jest trudne, bolesne ani czasochłonne, a pozwala wykryć różnego typu nieprawidłowości, dlatego jego wykonanie jest zalecane wielu osobom. Na czym polega test wysiłkowy oraz kto powinien się na niego zdecydować?
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – sprawdź swoje serce przed uprawianiem sportu
Sport to zdrowie – w wielu przypadkach przed jego uprawianiem należy wykonać jednak pewne badania, by mieć pewność, że nie będzie dla organizmu zbyt wysokim obciążeniem. Najczęściej stosowana jest elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, która bada, jak mięsień sercowy zachowuje się podczas wysiłku fizycznego. Dzięki testowi można więc szybko sprawdzić, czy przy uprawianiu dowolnej dyscypliny sportowej serce nie będzie poddane zbyt dużemu obciążeniu, które mogłoby spowodować komplikacje zdrowotne w przyszłości. Pozwala to uniknąć bardzo groźnych sytuacji i w porę wybrać dla siebie odpowiednią dyscyplinę, np. nie wymagającą aż tak intensywnego ruchu. Dzięki badaniu wysiłkowemu, lekarz zawczasu stwierdzi, czy przy podniesionym tętnie wynikającemu z aktywności fizycznej nie występują takie nieprawidłowości, jak zaburzenie rytmu serca.
Badanie wysiłkowe przy podejrzeniu choroby wieńcowej
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest wykonywana także w przypadku osób, u których podejrzewa się chorobę wieńcową, czyli inaczej chorobę niedokrwienną serca, objawiającą się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej. Nieleczona choroba wieńcowa jest bardzo groźna, może bowiem doprowadzić do znacznie poważniejszych stanów, w tym do zawału serca, dlatego jej wykrycie i zaplanowanie odpowiednich dalszych działań jest kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa. Jej objawy są zazwyczaj widoczne przy wysiłku fizycznym, kiedy wzrasta zapotrzebowanie serca na dopływ krwi, dlatego badanie wysiłkowe może pomów w jej zdiagnozowaniu.
Test pozwala również na przeprowadzenie rokowania u osób, które są po zawale serca lub planują poddać się zabiegom na tętnicach wieńcowych.
Jak wygląda test wysiłkowy i jak się do niego przygotować?
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to specjalny test, któremu pacjent jest poddawany na bieżni. Na jego klatce piersiowej zostają umieszczone samoprzylepne elektrody, dzięki którym przez cały czas trwania badania monitoruje się pracę serca, ponadto wykorzystuje się także standardowe mankiety, służące do pomiaru ciśnienia tętniczego. Pacjent zaczyna badanie od spokojnego marszu na bieżni – stopniowo zwiększa się tempo, aż do biegu, również po pochyłości. Ma to na celu zbadanie, jak serce zachowuje się przy wysiłku fizycznym i czy nie następują nieprawidłowości w zapisie EKG, wskazujące na niedotlenienie mięśnia sercowego. Test trwa aż do osiągnięcia docelowego tętna, jednak w razie duszności lub bólu w klatce piersiowej badanie zostanie przerwane.
EKG wysiłkowe jest badaniem o wiele bardziej skutecznym od pomiarów wykonywanych w spoczynku, które często nie są w stanie wykazać zmian. Jest badaniem prostym do przeprowadzenia i, co ważne, nieinwazyjnym dla pacjenta, dlatego lekarze często zalecają jego wykonanie przy podejrzeniach różnego typu problemów z sercem.
Do badania wysiłkowego należy odpowiednio się przygotować – na kilka godzin przed testem nie powinno się palić papierosów, przyjmować obfitych posiłków ani pić napojów, które zawierają kofeinę. Warto także przyjść nieco wcześniej, by mieć czas na krótki odpoczynek. Należy wziąć ze sobą wygodne ubranie i obuwie, aby bez problemu poddać się testowi na bieżni.
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – dlaczego warto?
EKG wysiłkowe to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala w krótkim czasie zdiagnozować wiele problemów z sercem lub zakwalifikować pacjenta na poważniejsze i dokładniejsze badania. Powinni z niego skorzystać zarówno początkujący sportowcy, jak i osoby, u których podejrzewa się chorobę wieńcową – krótkie badanie pozwoli wykluczyć podejrzewaną przyczynę problemów lub umożliwi zaplanowanie skutecznego leczenia.