Iniekcja pionowa to jedna z najbardziej znanych i najbardziej skutecznych metod na walkę z wilgocią w domu. Zazwyczaj wykonuje się odtworzenie izolacji pionowej, poprzez stworzenie wtórnej izolacji zewnętrznej. Kiedy wykonuje się iniekcję pionową? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy z kapilarnym podciąganiem wody, co prowadzi do zawilgocenia murów.

Kiedy wykonuje się iniekcję pionową?

Iniekcje pionową wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy z jakich przyczyn nie można wykonać iniekcji zewnątrz budynku. Iniekcja ciśnieniowa tego typu również doskonale zabezpiecza mury, a więcej informacji można znaleźć na stronie http://budwod.eu/oferta/izolacje-cisnieniowe/. Izolacja pionowa może zostać wykonana zarówno ze strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Hydroizolacja umieszczana jest bezpośrednio przy ścianie fundamentowej, a następnie zostaje obłożona materiałem którego zadaniem jest termoizolacja. Izolację tego typu warto wykonać już przy budowie domu. Rezygnacja z niej jest możliwa wyłącznie w sytuacji, kiedy ściany wykonane są z betonu wodoszczelnego, który nie pozwala na kapilarne podciąganie wody.

Materiały do wykonania iniekcji pionowej

Do wykonania iniekcji pionowej potrzeba kilku ważnych elementów. Przede wszystkim przydatna jest papa oraz folia. Pierwsza jest materiałem tanim, który jednocześnie zapewnia dobrą izolację. Zadaniem folii jest zwiększenie szczelności. Iniekcja nie obejdzie się oczywiście bez masy polimerowej oraz. zaprawy mineralnej

Różne rodzaje izolacji

Izolacja pionowa może być lekka, średnia lub ciężka. Izolację lekką wykonuje się wtedy, kiedy niebezpieczeństwo zawilgocenia nie jest duże. Jednak zawsze wtedy, gdy w obrębie fundamentów znajdują się duże ilości wody, które mogą wywierać wpływ hydrostatyczny, wtedy warto, a nawet trzeba wykonać izolację typu średniego lub ciężkiego.

Uwaga! Zaletą iniekcji pionowych jest możliwość wykonania osuszenia budynku bez konieczności kopania wokół domu!

Odpowiednią izolację trzeba wykonać podczas prac budowlanych, jeszcze na etapie fundamentowym. Zdarza się jednak, że izolacja ta zostanie źle wykonana, osoby, które ją wykonują nie mają odpowiedniej wiedzy, albo zostały użyte złej jakości materiały. Wtedy, po jakimś czasie mogą pojawić się problemy z zamokniętymi ścianami. Iniekcja pozioma lub pionowa jest wtedy koniecznością. Infekcja ciśnieniowa może być również konieczna, kiedy dom jest już stary, a na ścianach pojawiają się wykwity. Być może materiały izolacyjne się zużyły lub zaszły inne okoliczności, które sprawiły, ze woda zaczęła podróżować z gleby, przez fundamenty i wyżej. Kiedy przejmujemy po kimś stary dom, dostajemy go, kupujemy, zawsze dobrze jest się dowiedzieć, czy fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone. Trzeba też sprawdzić, w jakim stanie są mury. Jeśli ich stan nie jest dobry, iniekcja ciśnieniowa jest doskonałym rozwiązaniem, zabezpieczającym nieruchomość.

Jeżeli kupujemy dom z działką, warto wykonać badania gruntu. Często o tym zapominamy, a to właśnie grunt pozwala często ocenić, czy będziemy mieć problemy z wilgocią w domu, czy nie. Dlaczego? Większość problemów z wodą na działce bierze się z dwóch rzeczy. Pierwsza z nich to trudna gleba, a więc taka, która nie przepuszcza wody, co powoduje zaleganie wody na działce, również obrębie fundamentów. Druga, to zbyt wysoki poziom wód gruntowych, również okresowo.

Zawsze, kiedy dochodzi do zawilgocenia murów, należy reagować bardzo szybko. Iniekcja ciśnieniowa, zarówno iniekcja pozioma jak iniekcja pionowa, to bardzo dobry pomysł, aby szybko i skutecznie zadbać o mury domu i nie doprowadzić do ich zniszczenia. Oczywiście warto pamiętać o tym, aby zatrudniać wyłącznie najlepszych fachowców do wykonywania iniekcji pionowej – nie jest to bowiem zadanie łatwe. Potrzeba jest sprzede wszystkim specjalistyczna wiedza.

Iniekcja pionowa