O rzeczywistości rozszerzonej, podobnie zresztą jak o rzeczywistości wirtualnej mówi się coraz więcej. Powstaje wiele aplikacji rzeczywistości rozszerzonej, które mają ułatwić nam życie. Okazuje się, że technologia ta jest przydatna w wielu dziedzinach i powstaje coraz więcej firm, które zajmują się tworzeniem aplikacji do AR. W czym rzeczywistość rozszerzona może nam pomóc i jakie jest jej zastosowanie?

Rzeczywistość rozszerzona – czyli co?

Czym jest rzeczywistość rozszerzona? Nazywa się ją inaczej Augmented Reality, jest nowatorską technologią (choć tak naprawdę jej początki sięgają połowy XX wieku). Wiele osób rzeczywistość rozszerzoną myli z rzeczywistością wirtualną. Jest między tymi technologiami jednak bardzo duża różnica. W rzeczywistości wirtualnej, użytkownik całkowicie zostaje zanurzony w wirtualnym świcie – świat zewnętrzny nie ma dla niego znaczenie, zostaje od niego odcięty. W przypadku rzeczywistości rozszerzonej – jak sama nazwa wskazuje – użytkownik wyłącznie rozszerza możliwości otaczającego go świata. Osoba wykorzystująca aplikacje rzeczywistości rozszerzonej nie jest oderwana od rzeczywistości. Dlatego, zastosowanie tej technologii jest bardzo szerokie!

Rzeczywistość rozszerzona – zastosowanie

Rzeczywistość rozszerzona – gdzie można ją stosować?

Wygląda na to, że aplikacje do rzeczywiści rozszerzonej mogą być zastosowane niemal w każdej dziedzinie. Rzeczywistość rozszerzona nie jest jednak jeszcze tak popularna, aby znajdowały się środki na upowszechnienie jej. Jednak, coraz częściej możemy się z nią zetknąć. Gdzie? Kilka przykładów poniżej.

Rzeczywistość rozszerzona w rozrywce

Bardzo często innowacyjne technologie pojawiają się najpierw w rozrywce, często w grach komputerowych. Podobnie jest z rzeczywistością rozszerzoną. Gry, w których wykorzystywana jest ta technologia są znacznie bardziej realistyczne. Nie przenoszą gracza w wyimaginowany świat, ale sprawiają że jego otoczenie staje się polem i tłem dla wirtualnych przedmiotów, stworzeń czy ludzi. Nie daje to tak dużych możliwości jak rzeczywistość wirtualna, jednak może okazać się to znacznie bardziej ekscytujące. Gry planszowe przy pomocy AR? Tak, to również jest możliwe! Nie trzeba kupować gier, aby w nie grać. Nie trzeba rozkładać plansz i pionków. Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej oraz odpowiedni sprzęt w zupełności wystarcza, aby doskonale się bawić!

Rzeczywistość rozszerzona w edukacji

Zobrazowanie pewnych zjawisk w nauce jest bardzo trudne. Przykładem może być nauka chemii. Jest to przedmiot, którego program jest bardzo skomplikowany i wymaga od uczniów przyswojono dużej ilości materiału. Reakcje jednak często są zupełnie nierealne dla ucznia, ponieważ nie może ich zaobserwować, podobnie jak cząsteczek czy poszczególnych pierwiastków chemicznych. Przy pomocy innowacyjnej technologii rzeczywistości rozszerzonej, uczniowie i studenci, ale również pracownicy naukowi są w stanie nie tylko zobaczyć, w jaki sposób wyglądają np. pierwiastki chemiczne, ale mogą również wchodzić z nimi w reakcje. W niektórych szkołach wykorzystuje się już podręczniki, do których zostały przygotowane aplikacje rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy posiadać smartfon, aby w jednej chwili, patrząc na obrazek piramidy, przenieść się do jej wnętrza i dowiedzieć się wielu informacji, które mogą zostać przyswojone w bardzo szybki sposób.

Rzeczywistość rozszerzona w medycynie

Medycyna jest kolejnym obszarem, w którym nowe technologie są chętnie wykorzystywane. W przypadku rzeczywistości rozszerzonej nie było inaczej. Tworzy się m.in. symulatory rzeczywistości rozszerzonej, przy pomocy których lekarze różnych specjalizacji medycznych mogą doskonalić swoje umiejętności. Mogą oni eksperymentować, edukować się w zupełnie inny sposób i planować zabiegi z najwyższą starannością.

Inne zastosowania rzeczywistości rozszerzonej

Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej wykorzystywane są również chętnie w turystyce, w marketingu, podczas różnorodnych szkoleń, prezentacji, w motoryzacji oraz lotnictwie. Nowoczesne aplikacje świetnie sprawdzają się w muzeach. Z całą pewnością najbliższe lata przyniosą spektakularny rozwój tej technologii.