W dniu 27 października 2018 r. odbyły się teoretyczne i praktyczne ćwiczenia dot. instalacji przesyłowych gazu pk. GAZY 2018, dla sił i środków KM PSP w Poznaniu oraz wybranych OSP.

Ćwiczenia miały na celu
- rozpoznanie lokalizacji gazociągów wysokiego ciśnienia,
- rozpoznanie dróg dojazdowych, zaopatrzenia wodnego oraz lokalizacji zabudowań znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągów,
- zapoznanie strażaków z infrastrukturą przesyłową gazu, w obszarze chronionym,
- zapoznanie strażaków z technologią transportu gazu,
- zapoznanie strażaków z zasadami i taktyką działań ratowniczych, w przypadku uszkodzenia linii przesyłowej oraz zapalenia się gazu.

W ćwiczeniach, po raz pierwszy mogli spotkać się strażacy z Kompanii Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego "Poznań", w którego skład wchodzą dwa plutony: Poznań I (Północ) i Poznań II (Południe).
Przeprowadzenia części teoretycznej i praktycznej podjęli się Dowódcy ww. plutonów: bryg. Jarosław KUŚMIREK oraz kpt. Jarosław SZEWCZYK.

Na początku omówiono studium przypadku z akcji ratowniczych związanych z uwolnieniem oraz pożarem gazociągów wysokiego ciśnienia w Jankowie Przygodzkim (2013 r.) oraz w Murowanej Goślinie (2018 r.). Na przykładzie tych dwóch akcji omówiono zasady i taktykę działań ratowniczych, lokalizacje gazociągów wysokiego ciśnienia na terenie powiatu poznańskiego, drogi dojazdowe oraz trudności w zakresie dojazdu, a także zastosowane rozwiązania w zakresie organizacji zaopatrzenia wodnego. Następnie przybliżono tematykę związaną z niebezpiecznymi substancjami występującymi w formie gazowej, ze szczególnym uwzględnieniem skroplonych i sprężonych gazów węglowodorowych (LPG), oraz skroplonego i sprężonego gazu ziemnego (LNG, CNG). Zaprezentowano podstawowe właściwości oraz różnice pomiędzy gazami, omówiono zagrożenia związane z uwolnieniem ww. gazów niebezpiecznych, a także z pożarami tych gazów. Zwrócono uwagę na sposoby i metody wykorzystania urządzeń pomiarowych będących na wyposażeniu PSP i OSP, omówiono budowę najpopularniejszych butli magazynujących ww. gazy, ze szczególnym uwzględnieniem gazów skroplonych.

Podczas części praktycznej zaprezentowano palność gazu LPG, przedstawiono fazę ciekłą, temperaturę wrzenia, różnicę podczas pożaru powierzchniowego w kubku, a pożaru rozlanej cieczy. Uczestnicy mieli okazję zaobserwować co dzieje się w sytuacji podania wody na palący się skroplony gaz, a także sprawdzić czy od niedopałka papierosa zapali się LPG. Następnie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne na symulatorze gazowym. Zadaniem ćwiczących było podejście w osłonie prądów gaśniczych do palącego się zbiornika w dwu scenariuszach. W pierwszym palił się gaz w fazie gazowej wydobywający się nad zbiornikiem, w drugim wydobywający się w sposób, w którym ogrzewany jest płaszcz zbiornika. Następnie obydwa ćwiczenia powtarzano z tą różnicą, że paliła się faza ciekła gazu. Podczas ćwiczenia strażacy oswajali się z zagrożeniem, a także uczyli się technik operowania prądami gaśniczymi oraz podejścia do palącego się zbiornika z gazem w osłonie.

Następnie uczestnicy ćwiczeń Gazy 2018 mieli okazję zapoznać się z infrastrukturą przesyłu gazu wysokiego ciśnienia w Murowanej Goślinie, w miejscu gdzie w styczniu br. doszło do wycieku i pożaru.

Opracowanie:
st. kpt. Kamil Witoszko
bryg. Jarosław Kuśmirek

Galeria: