Powiat Poznań: O Powstaniu w Bazarze
Debata O Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania” odbędzie się 3 października w poznańskim hotelu Bazar. Miejsce jest symboliczne, bo to właśnie w hotelu Bazar zatrzymał się przed stu laty Ignacy Jan Paderewski, wybitny polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Jego przyjazd, 26 grudnia 1918 roku, do Poznania w sposób niezamierzony wywołał w następnym dniu wybuch powstania przypomina prof. dr hab. Janusz Karwat. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się błyskawicznie.
Ważną rolę w tym zrywie niepodległościowym odegrały ochotnicze oddziały z obszaru obecnego powiatu poznańskiego. Z pomocą dla Poznania podążyły m.in. kompanie Dopiewa, Fabianowa, Kórnika, Pobiedzisk, Rokietnicy i Stęszewa. Batalion zachodniopoznański por. Andrzeja Kopy odegrał kluczową rolę w zdobyciu Ławicy 6 stycznia 1919 roku, by wkrótce udać się na front zachodni powstania. Pierwszy głównodowodzący mjr Stanisław Taczak stworzył podstawy organizacyjne wojska, a oddziały ochotnicze wyzwoliły większość obszaru Wielkopolski opisuje profesor.
I właśnie wydarzenia sprzed stu lat będą tematem przewodnim debaty w hotelu Bazar pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego. Debatę swoim patronatem medialnym objęły TVP 3 Poznań oraz Radio Poznań. Wezmą w niej udział wybitni profesorowie: Janusz Karwat i Waldemar Łazuga z Poznania, Andrzej Chwalba z Krakowa oraz Tomasz Nałęcz z Warszawy. Ich dyskusji przysłuchiwać się będzie ponad stu zaproszonych gości. Całość wzbogaci odpowiednia oprawa historyczna zdradza Jan Grabkowski.
Dlaczego organizujemy taką debatę? Dla nas wszystkich ma to być żywa lekcja historii. Chcemy przypomnieć i uświadomić młodemu pokoleniu, ale nie tylko, jak niezwykle ważnym wydarzeniem było Powstanie Wielkopolskie. To przecież dzięki niemu Wielkopolska została włączona w granice Państwa Polskiego dodaje Starosta Poznański. Wielkopolanie kroczyli do niepodległości dwoma drogami: prac organicznych i działań militarnych. Umiejętnie połączyli zdolności żołnierskie wyniesione z wojny z dobrym gospodarowaniem, zmysłem organizacyjnym i zdyscyplinowaniem dodaje Janusz Karwat.
Zbliżająca się debata to nie jedyne wydarzenie organizowane przez powiat poznański, nawiązujące do setnej rocznicy wybuchu powstania. Już dwa dni później w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbędzie się finał konkursu wiedzy o powstaniu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Organizujemy też wycieczki do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Korzystają z nich uczniowie szkół prowadzonych przez powiat poznański. Debata, konkurs czy wycieczki to doskonała okazja, aby nie tylko opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach sprzed stu lat, ale także przypomnieć o najwybitniejszych postaciach związanych z tym zrywem i tym samym oddać im należny hołd. Hołd, na który zasługują kończy Jan Grabkowski.
Ignacy Jan Paderewski przemawiający z Hotelu Bazar (fot. Wikipedia)
Powiat Poznański, powiat.poznan.pl/, powiat.poznan.pl/o-powstaniu-w-bazarze/
Autor: krystian