Poznań to przepiękna, historyczna stolica Wielkopolski, a także miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, o bogatej, fascynującej historii. Jest to piąte, pod względem ludności, miasto w Polsce, oferujące cały szereg atrakcji zarówno dla poszukiwaczy historii, jak i smaków. Co warto zobaczyć i zjeść w Poznaniu?

Rynek pełen atrakcji

Symbolem Poznania, a jednocześnie jedną z niewątpliwych jego atrakcji, są koziołki. Gdy zegar na Ratuszu wskazuje południe, drzwiczki wieżyczki otwierają się, a dwa zabawne koziołki trykają się rogami tyle razy, ile razy wybije zegar – ku wielkiej uciesze zgromadzonych poniżej turystów. Wszyscy, którzy nie zdołali dotrzeć w południe na pokaz, na parterze Ratusza mogą zobaczyć zabytkowy mechanizm koziołków.

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu to ostatnia rezydencja monarchów w Europie. Powstała ona na początku ubiegłego wieku dla cesarza Wilhelma II. Z budowlą wiąże się ciekawostka. Po I wojnie światowej, podczas gdy w budynku funkcjonował Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, absolwenci uczelni złamali tu w latach 30-tych kod Enigmy. Natomiast w trakcie II wojny światowej, budynek był oficjalną kwaterą Adolfa Hitlera. Dziś budowla pełni funkcję kulturalną: mieści się tu kino, liczne wystawy oraz teatr animacji dla dzieci.

Cytadela

Na Winogradach umiejscowiony jest największy park miejski w Poznaniu, Park Cytadela. Na ponad 100 ha na terenie dawnego Fortu Winiary znajduje się cały szereg interesujących obiektów. Pasjonaci broni mogą tu zwiedzić Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Na miłośników zabudowań fortecznych czekają forty Reduta, Rawelin, Bastion, Brama Północna czy Estakada Małej i Wielkiej Śluzy. Oprócz tego, na terenie parku znajduje się przepiękne rozarium, amfiteatr, a także liczne obiekty okolicznościowe, jak Pomnik Bohaterów czy Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Na Cytadeli znajdują się również rozmaite rzeźby plenerowe, kilka historycznych cmentarzy oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Każdego roku, począwszy od roku 1998, odbywa się tu największe na świecie widowisko pasyjne.

Gra miejska

To niewątpliwa atrakcja dla wszystkich, chcących poznać miasto w nietypowy sposób. Tu, w Poznaniu, stworzono grę miejską do samodzielnej zabawy. Chętni pobierają z sieci lub punktu informacji turystycznej kartę startową, a następnie w dogodnym czasie i swoim tempie realizują jej kolejne etapy. Każdą grę przemyślano tak, by dało się ją zrealizować w kilka godzin. Dla graczy udostępniono 27 gier, przedstawiających Poznań oraz jego okolice z czasem nietypowych perspektyw. Są one odpowiednie dla osób nie znających Poznania i jego historii, a wskazówek dostarczają łatwe do zidentyfikowania tropy: rzeźby, elementy architektury czy inskrypcje. To doskonały sposób nie tylko na doskonałą zabawę, ale również na poznanie topografii i historii miasta.

Specjały dla smakoszy

Najbardziej znanym przysmakiem rodem z Poznania są oczywiście rogale Marcińskie. Jest to tradycyjny przysmak poznański, wypiekany co roku z okazji Dnia Świętego Marcina, wypadającego w Święto Niepodległości 11 listopada. Ciasto półfrancuskie, biały mak i aromat migdałowy to tylko niektóre komponenty tradycyjnego, wielkopolskiego przysmaku. Co ciekawe, aby uzyskać prawo do wypiekania rogali świętomarcińskich, każda cukiernia musi otrzymać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, ponieważ w 2008 r. nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.

Tradycyjna kuchnia poznańska

Do najbardziej znanych, tradycyjnych dań poznańskich należą:
- pyry z gzikiem – to nic innego jak ziemniaki gotowane w łupinkach, serwowane z twarogiem ze śmietaną, cebulą i szczypiorkiem;
- czernina – czyli popularna czarna polewka, to zupa na bazie rosołu, z dodatkiem kaczej krwi (smak zupy zależy od preferencji kucharza – może być bardziej słodka lub kwaskawa);
- potrawy z kaczki – Wielkopolska to region specjalizujący się w przyrządzaniu kaczki - tradycyjnie kaczkę podsmaża się na smalcu, następnie gotuje i podaje w towarzystwie modrej kapusty i pyzy z sosem;
- nóżki wieprzowe w galarecie – popularny galart, to rozdrobnione mięso wieprzowe z dodatkiem warzyw, zalane doprawionym bulionem z żelatyną.

Stolica Wielkopolski jest łaskawa również dla miłośników bardziej popularnych potraw. Najpopularniejszą jest chyba ukochana przez wszystkich pizza. Poznań dysponuje szeroką bazą gastronomiczną i dla każdego smakosza znajdzie się doskonała pizzeria. Niecierpliwym można polecić szybką pizzę w Poznaniu, którą można zamówić na https://www.dominospizza.pl/. Jej największą zaletą jest fakt, że dostarczana jest zawsze w maksymalnie pół godziny od zamówienia. Niektórzy wolą jednak zjeść ten włoski przysmak w lokalu. Ich ucieszy zapewne fakt, że do najlepszych pizzerii Poznań zaprasza nawet do 3 nad ranem, więc o każdej porze dnia zarówno lokalni miłośnicy tych specjałów, jak i turyści, zaspokoją swój głód.